როდესაც ტაილანდი გადადის მისი ენერგეტიკული სექტორის დეკარბონიზაციისთვის, მიკროგრადების და სხვა განაწილებული ენერგეტიკული რესურსების როლი უფრო მნიშვნელოვან როლს შეასრულებს. Thai Energy Company Impact Solar პარტნიორობს Hitachi ABB- ის ელექტროგადამცემი ქსელებთან, ენერგეტიკული შენახვის სისტემის მიწოდებისთვის, იმისთვის, რომ ქვეყნის უდიდესი კერძო საკუთრებაში არსებული მიკროგრადრი იყოს.
Hitachi ABB Power Grids- ის ბატარეის ენერგიის შენახვისა და კონტროლის სისტემა გამოიყენება Saha Industrial Park Microgrid- ში, რომელიც ამჟამად ვითარდება Sriracha- ში. 214 მგვტ სიმძლავრის მიკროგრადი შედის გაზის ტურბინები, სახურავის მზის და მცურავი მზის სისტემები, როგორც ელექტროენერგიის წარმოების რესურსები და ბატარეის შენახვის სისტემა, რომ დააკმაყოფილოს მოთხოვნა, როდესაც თაობა დაბალია.
ბატარეა კონტროლდება რეალურ დროში, ელექტროენერგიის გამომუშავების ოპტიმიზაციისთვის, რათა დააკმაყოფილოს მთელი ინდუსტრიული პარკის მოთხოვნა, რომელიც მოიცავს მონაცემთა ცენტრებსა და სხვა ბიზნეს ოფისებს.
Yepmin Teo, უფროსი ვიცე-პრეზიდენტი, აზიის წყნარი ოკეანე, Hitachi ABB Power Grids, Grid Automation, ამბობს: ”მოდელი აბალანსებს წარმოქმნას სხვადასხვა განაწილებული ენერგეტიკული წყაროდან, აშენებს ზედმეტი მონაცემთა ცენტრის მოთხოვნილებას და ქმნის საფუძველს თანატოლების ციფრული ენერგიის გაცვლის პლატფორმისთვის ინდუსტრიული პარკის მომხმარებლებს შორის.”
Vichai Kulsomphob, პრეზიდენტი და აღმასრულებელი დირექტორი Saha Pathana Interh-Holding Public Company Limited, სამრეწველო პარკის მეპატრონეები, დასძენს: ”SAHA ჯგუფი ითვალისწინებს ინვესტიციებს სუფთა ენერგიაში ჩვენს სამრეწველო პარკში, რაც ხელს უწყობს სათბურის გაზების გლობალურ დონეზე შემცირებას. ეს გამოიწვევს გრძელვადიან მდგრადობას და ცხოვრების უკეთეს ხარისხს, ხოლო სუფთა ენერგიით წარმოებული ხარისხის პროდუქტების მიწოდებას. ჩვენი ამბიციაა, რომ საბოლოოდ შევქმნათ ჭკვიანი ქალაქი ჩვენი პარტნიორებისა და თემებისთვის. ჩვენ ვიმედოვნებთ, რომ ეს პროექტი SAHA Group Industrial Park Sriracha იქნება მოდელი საჯარო და კერძო სექტორებისთვის. ”
პროექტი გამოყენებული იქნება მიკროგრიდებისა და ენერგიის შესანახად მნიშვნელოვანი როლის ხაზგასასმელად, ინტეგრირებული განახლებადი ენერგიის პროექტებმა შეიძლება შეასრულოს ტაილანდი, რომ დააკმაყოფილოს მისი მთლიანი ელექტროენერგიის 30% სუფთა რესურსებიდან 2036 წლისთვის.
ენერგოეფექტურობის ადგილობრივი/კერძო სექტორის განახლებადი ენერგიის პროექტებთან გაერთიანება არის ერთი ღონისძიება, რომელიც განსაზღვრავს საერთაშორისო განახლებადი ენერგიის სააგენტოს მიერ, როგორც სასიცოცხლო მნიშვნელობის, ტაილანდში ენერგეტიკული გადასვლის დაჩქარებაში, ენერგიის მოთხოვნილებით, სავარაუდოდ, 76% -ით გაიზრდება 2036 წლისთვის, მოსახლეობის ზრდისა და სამრეწველო საქმიანობის ზრდის გამო. დღეს ტაილანდი აკმაყოფილებს ენერგიის მოთხოვნილების 50% -ს იმპორტირებული ენერგიის გამოყენებით, შესაბამისად, ქვეყნის განახლებადი ენერგიის პოტენციალის გამოყენების აუცილებლობა. ამასთან, განახლებადი ენერგიის, განსაკუთრებით ჰიდროენერგეტიკის, ბიოენერგეტიკის, მზის და ქარის ინვესტიციების გაზრდით, ირენა ამბობს, რომ ტაილანდი 2036 წლამდე აქვს 37% განახლებადი ენერგიის განახლებადი ენერგიის მიქსში, ვიდრე 20% -იანი მიზანი, რომელიც ქვეყანამ დაადგინა.